Gratis frakt över 1.500 kr. Vi förtullar!
HemBatteri & laddareLaddareLaddare Diverse
Skriv produktblad

Spektrum USB-C 2s LiPo-laddare IC2

(1)
Tillhör kategori
Laddare Diverse
Reservdelar
Handla nu, dela upp eller betala senare. Walley Läs mer
kr 199,-
3|20|3
ArtikelID: 65292, Produktnr: SPMXC0040
LoadWalleyWidget
Produktinfo
Tipsa en vän
Recensioner

Produktinformation

S10 G2 USB-C Smart LiPo-laddare från Spektrum RC är en laddare för LiPo-batterier, utrustad med USB-C-teknik och IC2-kontakt. Laddaren är designad för snabb och effektiv laddning av LiPo-batterier, med stöd för modern laddningsteknik.
PS! Produkttexten är maskinöversatt från norska.



Smart teknik
Denna teknik handlar om att erbjuda ett bättre sätt att ladda dina batterier. Batterierna har inbyggda mikrochips som tar hand om information om användning och batterihälsa och väljer utifrån detta den lämpligaste laddningseffekten som i sin tur skickas vidare till laddaren. Detta informationsutbyte mellan batteri och laddare möjliggör automatisk inställning av laddning, urladdning och lagring. Laddning har aldrig varit enklare Naturligtvis måste både laddare och batteri stödja denna teknik. Batteriladdaren har IC2-kompatibilitet.OBS!Laddar endast kompatibla Spektrum-batterier med Smart Technology.

Specifikationer
KontaktaIC2
IngångsspänningDC 5,0V (Max 1,5A).
Laddström1,0 - 8,4V (Max 1,5A).
Batterityp som stödsSmart G2 LiPo 2S
LxBxH44X24x14,5mm
Vikt25 Gram


Box Innehåller
  • 1X S10 G2 LiPo USB-C Smart Laddare med IC2-kontakt
  • 1X USB-C-kabel
  • 1X USB-adapter
  • Produktrecensioner

    Superbra för mina 2S 650mAh G2
    Användaren har endast angett betyg
    25.09.2024 av Johan69
    Fick leverans idag och testade laddning. Inström blev ca 1,7A 5V ca 8W och kåpan/ laddaren var sval. Ett annat fabrikat för 2S XH blev över 60C så denna konstruktion är bättre. Väldigt nöjd med mitt köp! Gör jobbet, är liten och helt automatisk. Perfekt fältladdare.
    Detta hjälpte mig
    Visar 1 / 1 kommentarer
    Ge din feedback

    Flera tittade också på