Gratis frakt över 1.500 kr. Vi förtullar!
HemMotor & tillbehörElmotor & tillb.MotorsetMotorsatser borstlös - Bil
Skriv produktblad

Hobbywing QuicRun Fusion Mini FOC System 3000KV

Tillhör kategori
Motorsatser borstlös - Bil
Handla nu, dela upp eller betala senare. Walley Läs mer
kr 895,-
3|51|562
ArtikelID: 66465, Produktnr: HW30120403
LoadWalleyWidget
Produktinfo
Rekommenderade tillbehör
Tipsa en vän
Recensioner

Produktinformation

2 i 1 ESC & Motor
3000KV
2-3S NiMh
1/18 & 1/16 Skala
Hobbywing QuicRun Fusion Mini 16 2 i 1 FOC integrerat kraftsystem lämpligt för skala 1/18 och 1/16 modeller inom branschen. Ramuppsättningen är kompakt med måtten 24x42mm och en låg vikt på 72g (inklusive kablar och pluggar). Den lilla storleken på Fusion Mini16 är estetiskt tilltalande och löser ledningsproblem på mindre bandfordon. Fusion-systemet kännetecknas av extremt tyst gång och mycket kraft/noggrannhet vid låga varv, perfekt för larvband. Beräknad för användning med 2-3S LiPo / 6-9 celler NiMh, och kommer med en EC2-kontakt.

Rekommenderade tillbehör

PS! Produkttexten är maskinöversatt från norska.

Hobbywing QuicRun Fusion Mini FOC System 3000KV
Systemet är mycket effektivt, genererar mindre värme och förlänger drifttiden, samtidigt som motorn går tystare och mjukare. Med en kapslingsklass IP65 kan den köras under alla förhållanden.

Systemet erbjuder intelligent vridmoment och stängd hastighetskontroll för exakt hantering. Den inkluderar också justering av aktiv dragbromskraft, vilket ger överlägsen hållfasthet i backen. Detta system uppdateras med LED Program Box.


Specifikationer från tillverkaren
Lämplig förCrawlers i skala 1/18 och 1/16
BorstlösJa
Sensor/SensorlösSensor
IP-klassIP-65
StrömdragningMax 80A forts.
BEC6V/7,4V justerbar, forts 4A (växlingsläge)
Batteri2-3S lipo eller 6-9 celler NiMh
K.V3000
Storlek24X42mm
AxelDiameter: 2,3 mm/Längd: 13,5 mm
Ledningar18AWG 150mm
KontaktaEC2
Vikt72G inkl. tråd och kontakt


Utrustat med en stark inbyggd switch-mode BEC, levererar systemet en kontinuerlig ström på upp till 4A och stöder omkoppling mellan 6V och 7,4V, vilket gör att det kan driva servon med högt vridmoment och hög spänning. Den innehåller också flera skyddsfunktioner: låg batterispänning, överhettning, gasförlust och låsskydd. För enkel ESC-parameterinställning stöder den LED- och LCD G2/Pro-programrutorna.

Rekommenderade tillbehör

Hobbywing Multifunktions LCD G2 Program Box
3|8|1136
kr 455,-
Hobbywing LED Program Box Allmänt
3|44|1136
kr 175,-

Produktrecensioner

Tyvärr ingen feedback om denna produkt ännu.

Ge din feedback
Produkt
Hobbywing QuicRun Fusion Mini FOC System 3000KV
Välj betyg
Rubrik
Produktrecension
Logga in här
Riktlinjer
Produktrecensioner är avsedda för att du ska dela din upplevelse med andra som söker kunskap om produkten. Irrelevant, oriktigt eller stötande innehåll kommer att tas bort.

Frågor, reklamation e.l: kontakta oss direkt
Flera tittade också på